sobota, 5 listopada 2011

Jak naprawic komputer ?

To proste zawieźć go do serwisu a tam zajmą się nim fachowcy.
Oczywiście żartowałem.
Zastanawiałem się długo jak napisać taką instrukcję żeby była przejrzysta bez niepotrzebnego lania wody i uznałem ze najlepiej będzie wypisać w punktach co należy zrobić.


Komputer nie uruchamia się :

1.       Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań  należy odłączyć komputer od prądu, otworzyć  bok komputera i  sprężonym powietrzem „wydmuchać” kurz ze środka. Pomocny do tego może być również pędzel ponieważ kurz czasami  przylega bardzo mocno do podzespołów.  Odkurzanie komputera powinno być wykonane przynajmniej raz w roku.

2.       Po tym sprawdzamy czy kondensatory na płycie głównej nie są „wybulone”  czyli czy pod wpływem temperatury nie uszkodziły się.  Jeżeli tak jest to wtedy płyta główna nadaje się do naprawy lub do wymiany.

3.       Zostawiamy otwarty komputer, podłączamy go do prądu  i uruchamiamy wciskając przycisk Power. Sprawdzamy czy wentylatory się kręcą i czy komputer wyda charakterystyczny dźwięk który informuje nas czy rozruch przebiegł prawidłowo czy nie. Jeden krótki  „BEP” informuje nas że rozruch przebiegł prawidłowo i powinien pojawić się obraz na ekranie monitora.

a)      Po wciśnięciu przycisku Power nic się nie dzieje.
1.       Uszkodzony zasilacz
2.       Uszkodzona płyta główna
3.       Uszkodzony przycisk (najmniej prawdopodobne)
Wymontowujemy wszystkie elementy ze slotów i odłączamy dyski i napędy jak również gniazda USB podpięte do płyty głównej. Zostaje tylko płyta główna  i podpięty zasilacz.
Gdy dalej nie ma reakcji na wciśniecie przycisku Power zostaje nam już tylko wymiana zasilacza. Jeżeli po wymianie zasilacza sytuacja się powtarza to znaczy że jest uszkodzona płyta główna.
Jeżeli uszkodzony był zasilacz po kolei podłączmy elementy do płyty głównej i sprawdzamy czy wszystko działa ok.

b)      Po wciśnięciu przycisku Power wentylatory ruszają ale komputer nie wydaje krótkiego dźwięku „BEP”
1.       Uszkodzona płyta główna
2.       Uszkodzony procesor
3.       Uszkodzona pamięć RAM
4.       Uszkodzona karta graficzna
Jak wyżej wymontowujemy wszystkie elementy ze slotów i odłączamy dyski i napędy jak również gniazda USB podpięte do płyty głównej . Zostawiamy procesor z radiatorem oraz podpięty zasilacz.  Po wciśnięciu przycisku Power powinno być słychać w głośniczku trzy długie dźwięki „BEEEEP”.  Jeżeli dalej jest cisza wymieniamy zasilacz. Jeżeli dalej jest cisza to uszkodzony jest procesor lub płyta główna albo jedno i drugie.  Niestety możemy to sprawdzić dopiero wówczas gdy mamy drugi sprawny procesor lub druga sprawną płytę główną.  
Jeżeli pojawią się 3 długie dźwięki „BEEEP” to wówczas mocujemy w płycie głównej mocno dociskając pamięć RAM.  Jeżeli na płycie nie ma zintegrowanej karty graficznej to wtedy komputer powinien wydać dźwięk jeden długi   i dwa krótkie „BEP”. Jeżeli nie wyda uszkodzona jest pamięć . Jeżeli jest zintegrowana karta graficzna to podpinamy do niej monitor i sprawdzamy czy pojawił się obraz na monitorze.
Po kolei wkładamy podzespoły i uruchamiamy komputer. Następna jest  karta graficzna, potem karty w slotach  PCI, potem dyski, napędy i sprawdzamy w którym momencie komputer przestaje działać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz